Pytania i odpowiedzi
Q&A
Witamy w naszym dziale Q&A, miejscu, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych usług i branży przemysłowej. Naszym celem jest dostarczenie jasnych i rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podejmowaniu świadomych decyzji. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy potrzebnych wyjaśnień.
Nowa dyrektywa maszynowa UE 2023/1230 podażą za postępem technicznym oraz scala wszystkie obecne przepisy bezpieczeństwa wdrożonymi po 2008 r. (jak CPR, LVD, EMC, RoHS). Wchodzi w życie jako rozporządzenie 2023/1230/UE, a nie dyrektywa przez co ma zastosowanie bezpośrednie i nie wymaga osobnego wdrożenia przez prawa krajowe państw członkowskich.
Najważniejsze zmiany w nowym rozporządzeniu 2023/1230/UE, w odniesieniu do dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, które zaczną obowiązywać od 20 stycznia 2027r.:
Część zmian jest „kosmetyczna” jak:
- Dopuszczenie możliwości dostarczania instrukcji w wersji cyfrowej, wersja papierowa będzie tylko na prośbę klienta
- Zmiany edycyjne w kolejności artykułów i załączników
- Wiele wymagań zostało opisanych bardziej szczegółowo
Kolejne zmiany są związane z dostosowaniem do nowych produktów, możliwości i technologii:
- Dostosowanie do „nowych ram prawnych” (New Legislative Framework)
- Wprowadzono wymagania odnoszące się do przepisów cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji
- Dodano ogólnie sformułowane wymagania dotyczące sztucznej inteligencji
- Doprecyzowali zakres obejmujący również niewielkie pojazdy do użytku osobistego i lekkie pojazdy elektryczne, takie jak skutery i rowery
- Rozszerzono wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego (np. oprogramowanie)
Do istotniejszych zmian nalezą:
- Dodanie nowego modułu procedury oceny zgodności (do istniejących A, B+C, H doszedł moduł G)
- Wprowadzono nowe definicje (m.in. „istotna modyfikacja”, „testowania indywidualnego”) oraz zmieniono definicje niektórych pojęć
- Dodano wymagania bezpieczeństwa dla maszyn autonomicznych (mobilnych)
Na szczególne wyróżnienie zasługuje:
- Obowiązek przeprowadzenia oceny zgodności przez osobę trzecią w odniesieniu do sześciu kategorii maszyn „wysokiego ryzyka (patrz załącznik numer I)
Zobacz zakres naszych usług w zakresie rozporządzenia UE 2023/1230
Tak, oferujemy wsparcie w migracji lub modernizacji istniejących systemów, dostosowując się do zmieniających się potrzeb i technologii oraz dostępności komponentów na rynku.
Tak, nasza firma specjalizuje się w migracji niedostępnych już sterowników Telemecanique TSX 21.7 (Eberle) na sterownik Siemens S7. Przygotowujemy płytę przejściową wyposażaną w tyczki kompatybilne z TSX i obszytą ze sterownikiem PLC S7 oraz skompilowanym programem który w 100% odzwierciedla stary program. Wystarczy przepiąć wtyczki i przetestować maszynę. Taki proces pozwala przeprowadzić migrację z bardzo krótkim czasem zatrzymania maszyny oraz w każdym momencie daje możliwość cofnięcia się do starego sterowania.
Posiadamy doświadczenie w wielu branżach ale jesteśmy elastyczni i możemy dostosować nasze rozwiązania do specyficznych wymagań różnych branż przemysłowych. Nie chcemy się ograniczać, chętnie podejmiemy nowe wyzwania, przeanalizujemy wymagania i trudności a nasze bogate już doświadczenie pozwoli zaoferować dobre i właściwe rozwiązanie w każdej branży.
Tak, wystarczy że opowiesz nam jaki jest problem jesteśmy wstanie opracować i zaproponować właściwe rozwiązanie. W naszych projektach myślimy o indywidualnych potrzebach klienta. Możemy dostosować nasze systemy do różnych wielkości produkcji oraz specyficznych wymagań technicznych. Większość naszych realizacji (95%) to prototypy które wychodzą na przeciw konkretnym wymaganiom i specyfikacją danego tematu.
Proces zamówienia zazwyczaj zaczyna się od konsultacji z naszym zespołem, po projektowaniu następuje prezentacja rozwiązania, dopiero kolejne etapy to produkcja i testowanie. Przed dostarczeniem maszyny jest jeszcze czas na wstępny odbiór u nas. Nie robimy niespodzianek naszym klientom w stylu „przywieźliśmy maszynę to rozwiązanie tak już musi zostać”. W naszych projektach Klient bierze udział w akceptacji projektu oraz testów gotowej maszyny aby mieć świadomość i wpływ na to że rozwiązanie w 100% będzie spełniać wszystkie wymagania.
Tak, nasze rozwiązania są projektowane zgodnie z aktualnymi standardami bezpieczeństwa przemysłowego. Projektowanie maszyny zaczynamy od oceny ryzyka zgodnie obecną Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE. Mamy też na uwadze najnowszą dyrektywę UE 2023/1230, która zacznie obowiązać od 20 stycznia 2027 r. Zawsze Stawiamy na zapewnienie najwyższych standardów ochrony dla pracowników i procesów produkcyjnych.
Tak, nasze usługi obejmują także pełne wsparcie posprzedażowe, w tym serwis, konserwację, kalibracje, naprawy oraz stałe monitorowanie systemów w celu zapewnienia ich optymalnej pracy.
Tak, świadczymy szkolenia dla personelu w zakresie obsługi i konserwacji naszych systemów. Dostarczamy wiedzę niezbędną do efektywnego użytkowania i utrzymania sprzętu.